ETNOGRAFSKA IZLOŽBA U NAŠOJ ŠKOLI

Naša škola i ove godine nastavlja dugu tradiciju obilježavanja Međunarodnog dana tolerancije. Ove godine nastojali smo da realizujemo niz aktivnosti koje imaju za cilj da pokažu da su učenici i radnici naše škole ponosni na svoje različitosti koje ih ne udaljavaju, nego naprotiv, ujedinjuju i spajaju. Nakon raznih predavanja, radionica, te likovnih i literarnih konkursa koji su obilježili prethodnu sedmicu, danas su u našoj školi upriličene etnografska izložba i tematska priredba. Na našoj etnografskoj izložbi učenici, roditelji i nastavnici imaju priliku da vide različite narodne nošnje naših krajeva, vezove i heklanja koji su dio različitih tradicija i vjerskih obreda, kao i posuđe sa etno motivima i slično. Tu su i mnogobrojni predmeti koje su naši preci koristili u svom svakodnevnom životu kao na primjer: pržan, motovilo, prakljača, preslica, čunak, grebača i mnogi drugi.
Cilj izložbe je proširivanje vidika i njegovanje svijesti o različitostima kao kulturološkom bogatstvu.

Comments are Closed